Jak się kłócić w konstruktywny sposób?
Kłótnie mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na związek, pod warunkiem, że są prowadzone w sposób świadomy i przyświeca im intencja porozumienia się z partnerem czy partnerką.
Przy konfliktach w związku warto wziąć pod uwagę następujące punkty:
- Upewnij się, czy sam/a wiesz, o co ci chodzi.
Warto najpierw się zastanowić: do czego chciał(a)bym, aby ten konflikt doprowadził? Jakie są moje głębokie potrzeby i uczucia w tej sytuacji? Czego już nie chcę tolerować? Im lepiej sami siebie rozumiemy, tym łatwiej jest nam przekazać swoje stanowisko drugiej osobie i tym lepiej panujemy nad własną agresją.
- Wyraź najpierw swoje stanowisko w pełni, naprawdę stań po swojej stronie, zawalcz o to, co dla ciebie ważne. I kiedy poczujesz, że udało ci się to zrobić to spróbuj na chwilę wczuć się w drugą stronę, sprawdź czy być może w czymś się z nią zgadzasz? Nawet jeśli jest to jakaś drobna rzecz to umiejętność dostrzeżenia drugiej osoby bardzo uelastycznia komunikację w związku i z czasem prowadzi to znacznie efektywniejszych rozwiązań.
- Podczas kłótni zauważaj zmiany, które się w tobie dokonują np. kiedy coś, co powie partner jakoś cię poruszy lub wpłynie na twoje postrzeganie sytuacji, nie trzymaj się kurczowo swojego poprzedniego stanowiska.
(Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić to warto się zastanowić nad kwestią ogólnego poziomu zaufania w waszej relacji i zaadresować wprost ten temat.) - Jeżeli w trakcie konfliktu poczujesz, że twoim głównym celem jest zranienie drugiej strony to potraktuj to poważnie. Zapewne nie chodzi o sprawę, o którą się w tej chwili kłócicie. Bardzo często za chęcią zemsty stoi intencja, aby druga osoba poczuła to, co my czujemy – w tym sensie zemsta jest próbą zbliżenia się do drugiej osoby.
Zastanów się, w jaki sposób ty zostałeś/aś zraniony/a i rozważ, czy nie powiedzieć wprost o swoim bólu, poczuciu słabości czy rozpaczy. Taki gest wymaga dużo odwagi, ale może wam obojgu zaoszczędzić wiele cierpienia i pokazać waszą wrażliwość.